3.3 C
Brno
Středa, 7 prosince, 2022

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

Nenechte si ujít

Platební karty jsou nedílnou součástí našich každodenních životů. Stále se však mezi námi nachází spousta těch, kteří si pletou debetní kartu a kreditní kartu. Přitom jde o dva odlišné produkty a jejich používání je také rozdílné. Jestliže v tomto směru chcete mít konečně jasno, začtěte se do následujících řádků.

Debetní karta jako součást běžného účtu

Nejprve se pojďme zaměřit na to, co je to debetní karta. Její charakteristika je poměrně snadná. Jde o platební kartu, která je vydávána k běžnému účtu. To znamená, že při placení budete utrácet své vlastní finanční prostředky. Když na běžném účtu nebudete mít žádné peníze, debetní kartou jednoduše nezaplatíte.

 • K běžnému účtu je vydávána zdarma
 • MasterCard nebo VISA
 • Možnost získat další debetní karty pro ostatní členy rodiny

Pokud byste chtěli více debetních karet ke svému účtu, například pro manželku, děti či jiné členy domácnosti, povětšinou jde o placenou službu. Obecně je však debetní karta k účtu zdarma. Platíte maximálně jednorázový poplatek za její obnovu při ztrátě.

S debetní kartou se pochopitelně mohou pojit i některé přidružené služby. Typickým příkladem je cestovní pojištění ke kartě nebo pojištění proti ztrátě. To se často vztahuje i na ostatní osobní věci do určité hodnoty, jako je například peněženka, hotovost, doklady a mobilní telefon.

Běžný účet zdarma

Ještě, než se pustíme do podrobnějšího popisu kreditní karty, odskočíme si k bankovním účtům. Právě zmínku o tom, že debetní karta je jejich součástí využijeme k prezentaci další důležité informace. Věděli jste o tom, že v dnešní době můžete mít běžný účet zdarma? A není to příliš složité. Většina bank už se přiklání k tomuto modelu, popřípadě nabízí účty zdarma s nějakou minimální podmínkou.

 • Pravidelná měsíční částka připsaná na účet
 • Provedení určitého počtu bezhotovostních plateb za měsíc

Příjemný je také fakt, že běžný účet můžete vyřídit z pohodlí vlastního domova. Jednoduše vyplníte žádost, doložíte elektronicky osobní doklady a bankovní účet vám bude po schválení do druhého dne založen. Pokud si chcete vybrat účet vhodný právě pro vaše účely, nevyhýbejte se podrobnému porovnání vícero produktů naráz. Tuto možnost vám nabízí třeba srovnávací portál půjčka.co.

Co je to kreditní karta?

Nyní už se ale zaměřme na druhý typ platebních karet. Je to kreditní karta, která není jako ta debetní poskytována automaticky k běžnému účtu. Jedná se v podstatě o úvěrový produkt, u něhož budete podstupovat podobný proces, jako byste žádali o klasickou půjčku.

 • Minimální věk 18 let
 • Trvalý pobyt na území ČR
 • Pravidelný příjem

Když platíte kreditní kartou, čerpáte finanční prostředky banky. Ve své podstatě si půjčujete peníze, které je nutné následně vrátit. Pokud se naučíte s kreditní kartou správně zacházet, může se vám stát dobrým pomocníkem. Jestliže tomu bude naopak, stane se z ní zlý pán.

Výhody a nevýhody kreditních karet

Mezi klady kreditní karty patří bezpochyby bezúročné období v délce trvání 40 až 55 dní. V okamžiku, kdy peníze vrátíte do této doby, neplatíte žádný úrok. V opačném případě se připravte na úrok vyšší jak u klasické půjčky. Kreditní karta je však přínosem i z mnoha dalších úhlů pohledů.

 • Své finanční prostředky máte v bezpečí, utrácíte peníze v bance
 • Finance máte dostupné i v okamžiku, kdy na účtu nemáte vlastní peníze
 • Praktická finanční rezerva

S kreditní kartou se pojí také slevy u vybraných obchodníků. Při placení zároveň můžete získat část peněz nazpět.

Na druhou strnu je třeba zmínit i zápory kreditních karet. Kromě vyššího úroku to může být měsíční poplatek za vedení karty. Pozor si dejte i na výběry z bankomatů, které se vám mohou zbytečně prodražit. Přece jenom, platební karty jsou primárně využívány pro bezhotovostní platební styk.

- Reklama -časopis
- Reklama -PR články

Nejnovější články