8.8 C
Brno
Neděle, 28 května, 2023

Jak probíhá nábor zahraničních pracovníků do ČR

Nenechte si ujít

Pracovní síly v České republice je stále nedostatek, trh práce je tak potřeba neustále obměňovat. Většina uchazečů hledá práci, která není příliš náročná, a mají jistou vyšší mzdu. Zaplnit pracovní pozice tak musí většina zaměstnavatelů zájemci o práci z ciziny.

Nejvíce obsazované pozice zahraničními pracovníky jsou převážně na manuální pozice, ať už se jedná o práci u pásu ve fabrice nebo práci na stavbě.

Jak probíhá nábor zaměstnanců?

Nábor zahraničních pracovníků je poměrně zdlouhavý proces, který musí začít požadavkem zaměstnavatele. Ten sepíše, o jakou pracovní pozici se jedná, jaká je pracovní doba, délka dovolené, bonusy a jakou získá pracovní odměnu za práci neboli mzdu.

Doplnit také musí, o jaké pracovníky má zájem, není vhodné vypisovat výběr pohlaví, který by mohl znevýhodnit druhou stranu. Podklady zpracovává česká agentura IRS Czech, která se náborem pracovníků ze zahraničí zabývá.

V této fázi se již vytřídí pracovníci, kteří pracovní pozici odpovídají a jsou schopni ji vykonávat. Požadavky na pracovníky ze zahraničí jsou evidovány v České republice a následně zaslány do vybrané země agentuře, se kterou spolupracuje. Ta se následně postará o nábor pracovníků.

Pohovor s pracovníky

Pracovníky je možné nabírat z různých koutů světa, nejčastější je Ukrajina nebo třeba Filipíny. Agentura má přibližně 2 týdny na to, aby našla vhodné uchazeče na pracovní pozici. Někdy je proces rychlejší, jindy může trvat déle, záleží na požadavcích a aktuální nabídce zaměstnanců v dané zemi.

Následně probíhá fáze výběru, která je vedena formou pohovoru. K životopisu se tak přidává i tvář, a kromě pracovních zkušeností se zjišťuje i možnost dlouhodobější práce. Občas může být komplikace u zájemců, kteří mají v dané zemi rodinu a po čase zjistí, že jim chybí a chtějí se vrátit. Zaměstnavatelům tak vypadne pracovní síla, které je pracné opět nahradit.

Pracovní povolení

Práce je rozdělena na sezónní, krátkodobé a dlouhodobé. Podle toho je také potřeba sjednat pracovní povolení, které je na určité období. Využití např. agentury IRS Czech přináší několik výhod, při náboru pracovníků také zajišťuje pracovní oprávnění. Zároveň agentura zajištuje i další asistenci.

Zaměstnanecká karta

Jedná se o dlouhodobý druh pracovního povolení, zároveň také povolení k pobytu na území ČR delší než 3 měsíce. Zaměstnanecká karta je vystavena na konkrétní zaměstnání, při jeho změně musí být změněna i zaměstnanecká karta.

Modrá karta

Jedná se taktéž o dlouhodobý druh pracovního povolení, oproti modré kartě se jedná o pracovní pozici, na kterou potřebuje zaměstnanec specializaci – vzdělání.

U pracovníků z Filipín může být občas celý proces zdlouhavější, neboť zde musí každý uchazeč o práci podstoupit lékařskou prohlídku, až poté je vystaveno pracovní povolení.

- Reklama -časopis
- Reklama -PR články

Nejnovější články