1.7 C
Brno
Středa, 7 prosince, 2022

Přídavek na dítě se má od ledna zvýšit o 74 centů

Nenechte si ujít

Přídavek na dítě by se měl od začátku příštího roku zvýšit o 74 centů na 21,99 eura. Příplatek k přídavku na dítě, který dostávají nepracující důchodci jako rodiče nezaopatřených dětí, se má upravit směrem nahoru o 35 centů na 10,31 eura.

Vyplývá to z opatření, která předložil resort práce, sociálních věcí a rodiny do připomínkového řízení. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž loni prosadilo novelu zákona o přídavku na dítě, podle níž se přídavek na dítě, jakož i příplatek k přídavku od roku 2010 zvyšují o stejné procento, o jaké v červenci předchozího roku vzrostlo životní minimum.

Životní minimum se od začátku července letošního roku zvýšilo o 3,5 %. Navrhovaná úprava částky přídavku na dítě a příplatku k přídavku si podle resortu práce a sociálních věcí v příštím roce vyžádá přibližně 9,95 milionu. eur. Přídavek na dítě by přitom měli v roce 2010 dostávat rodiče za průměrně měsíčně 1,22 milionu. vyživovaných dětí a příplatek k přídavku na dítě nepracující penzisté za průměrně měsíčně 4,9 tis. vyživovaných dětí.

Přídavek na dítě se po více než čtyřech letech od začátku ledna letošního roku zvýšil ze 17,92 eura na 21,25 eura. Přestože ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Víry Tomanové původně navrhovalo zvýšit od začátku září 2007 přídavek na dítě o 10 Kč (0,33 €) na 550 Kč (18,26 €), nakonec takový návrh ministryně práce a sociálních věcí Víra Tomanová na jednání vlády nepředložila. V loňském roce ministerstvo uvažovalo o zvýšení přídavku na dítě s účinností od 1. září o 30 Kč (1 €) na 570 Kč (18,92 €).

Po zveřejnění této informace však premiér Robert Fico označil návrh na zvýšení přídavků o 30 Kč (1 €) za drby. „Nechceme nikoho urážet, tak jsem řekl paní ministryni, že zbytečně nepřicházejme se směšnými částkami, ale zkusme ten objem peněz použít jinde, na jinou dávku pro rodiny,“ řekl premiér koncem června loňského roku po kontrolním dni na ministerstvu práce. Po necelém týdnu od tohoto premiérova vyjádření rozhodla Koaliční rada o tom, že přídavek na dítě se od začátku letošního roku po více než čtyřech letech zvýší o 3,33 eura.

- Reklama -časopis
- Reklama -PR články

Nejnovější články