8.8 C
Brno
Neděle, 28 května, 2023

Apple možná zaplatí Nokii za patenty až 1 miliardu USD

Nenechte si ujít

Apple možná bude muset Nokii zaplatit až 1 miliardu USD (665,78 milionu eur) za používání technologií v dosud prodaných telefonech iPhone, míní analytici. Samozřejmě, že pouze v případě, kdy americký koncern přehraje soudní spor s největším světovým výrobcem mobilů. Nokia podala ve čtvrtek (22.10.) v USA žalobu k Apple za porušení 10 patentů.

Apple vstoupil na trh mobilních telefonů poměrně pozdě, přesto dokázal získat významný podíl v segmentu dražších mobilů. V porovnání s konkurencí však má méně aktiv v oblasti duševního vlastnictví. Většina výrobců si totiž vzájemně poskytuje licence na své patenty.

Podle Neila Mawstona ze společnosti Strategy Analytics Apple bude možná Nokii muset zaplatit 200 milionů až 1 miliardu USD za patenty, které využívají iPhony. Apple dosud prodal 34 milionů těchto telefonů. Analytici tvrdí, že Nokia může požadovat tak vysokou částku, protože jí společně s Qualcommem a Ericssonem patří klíčové patenty v oblasti mobilních technologií. „Je téměř nepředstavitelné, aby někdo mohl vyrábět mobilní telefony bez využití technologií, na které má patent Nokia,“ uvedl ředitel pro výzkum a vývoj firmy CCS Insight Ben Wood.

Mluvčí Ericssonu v pátek (23.10.) uvedl, že Apple má se švédským koncernem uzavřenou licenční dohodu. Finský koncern podal žalobu u soudu v americkém státě Delaware. Porušení patentů se týká technologií, na kterých je založeno fungování přístrojů využívajících standardy GSM, UMTS a LAN, uvedla Nokia. Patenty pokrývají oblasti bezdrátového přenosu dat, algoritmu digitalizace řeči, bezpečnosti a šifrování. Podle Nokie je porušují všechny modely iPhonu od uvedení tohoto telefonu Apple na trh v roce 2007. „Apple se odmítáním dohody ohledně přiměřených podmínek využívání duševního vlastnictví Nokie snaží zdarma přiživovat na inovacích Nokie,“ uvedl viceprezident finského koncernu Ilkka Rahnasto.

Nokia podle vlastních slov udělila licence na své technologie 40 hlavním výrobcům mobilních telefonů, s Apple se však nedohodla. Finský koncern tvrdí, že předložil Apple několik cenových nabídek na jednotlivé patenty stejně jako na celé portfolio patentů, ale americká společnost je všechny odmítla. Podle analytiků je tradiční, že etablovaní výrobci platí jako licenční poplatky několik procent z tržeb. Nové firmy však mohou platit majitelům patentů i více než 10% z prodejní ceny. „Náklady na licence představují velkou překážku pro vstup nových společností na trh mobilních telefonů,“ míní Wood.

- Reklama -časopis
- Reklama -PR články

Nejnovější články