8.8 C
Brno
Neděle, 28 května, 2023

Cena ropy od začátku října vyskočila o 15 %

Nenechte si ujít

Cena ropy vyskočila o 15% během necelého měsíce, což vzbuzuje vzpomínky na její loňské prudké zdražení. Příčiny růstu ceny černého zlata jsou několik. Hlavním je oslabování dolaru. Ropa se obchoduje v dolarech, takže když dolar klesne, investoři, kteří mají eura nebo jiné silné měny, mohou koupit více ropy.

Dolar klesl vůči euru v pátek na nové letošní minimum. Kurz společné evropské měny vyšplhal až na 1,5060 USD/EUR a mírně překonal středeční (21.10.) maximum. Přesto páteční oslabení dolaru nevedlo k tak výraznému nárůstu ceny ropy jako dříve během týdne. Poptávka po energiích je totiž relativně slabá a americké zásobníky jsou plné ropy, tvrdí analytik společnosti Cameron Hanover Peter Beutel.

Také se šeptá, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která pokrývá asi 35 % světové spotřeby černého zlata, na svém prosincovém setkání pootevře kohoutky. „Tato bublina bude muset v jistém momentě prasknout.“

Oslabování dolaru bylo také jednou z příčin loňského zdražení ropy až na rekordních 147 USD (97,87 eura) za barel (159 litrů). Existují však také jiné důvody, proč se nyní kupuje ropa. Ropné společnosti se totiž nacházejí na vrcholu svých produkčních kapacit a rostou obavy ze zvyšování poptávky Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik. Letos nehrozí bezprostřední nebezpečí nedostatku, protože se USA a další rozvinuté země nacházejí v recesi.

Lehká americká ropa s prosincovým kontraktem během pátku oslabila o 69 centů a na newyorské komoditní burze oslabila o 69 centů na 80,50 USD. Na začátku měsíce se ropa prodávala za méně než 70 USD. Ropa Brent ztratila 59 centů a uzavřela na 78,92 USD za barel.

- Reklama -časopis
- Reklama -PR články

Nejnovější články