Když po anexi Krymu uvalily v roce 2014 Spojené státy a Evropská unie sankce na Rusko, rubl vůči dolaru oslabil o 50 procent, tři roky se země zmítala ve vysoké inflaci, ekonomické recesi a snížených investičních ratingech.
Sankce jsou zde k tomu, aby se ekonomickou cestou nastolil mír, bezpečnost a potrestali ti, kteří porušují mezinárodní právo, lidská práva a ohrožují bezpečnost.
Všechno toto ale mělo i jiný efekt a to ten, že se prezident Vladimir Putin rozhodl stát dedolarizovat a ochránit ho tak před reakcí z budoucnosti. Dnes už je válka, a volání po masivních sankcích sílí. Nějaké už Západ, kam je třeba započítat Japonsko a Austrálii, na Rusko uvalil ao dalších se neustále jedná.
Jakou roli sehrají, se Nikola Šuliková Bajánová ptá Sone Muzikářové, šéfky programu ekonomického vývoje a udržitelnosti organizace Globsec.
Přehled zpráv
Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že až do odvolání pozastavuje schvalovací proces pro nový plynovod Nord Stream 2. Tento projekt je pro německou energetiku zásadní a je také navázán na jeho politickou stranu SPD, přesto Scholz řekl, že plynovod plánuje prohlásit za hrozbu pro Německo . Pokud se povolovací proces zastaví, Gazprom bude své závazky vůči evropským odběratelům schopen plnit pouze tehdy, bude-li plyn nadále přepravovat přes Ukrajinu, a tedy i Slovensko. Mnohem více vytížená by tak mohla být celá tranzitní soustava Slovenska, přes kterou v současnosti teče jen 25 milionů kubických metrů plynu denně, tedy přibližně jedna desetina celkové kapacity.
Akcie bank v eurozóně ve čtvrtek klesly poté, co ruské síly zahájily rozsáhlou invazi na Ukrajinu a představitelé Evropské unie oznámili, že uvalí na Rusko nové sankce. Index bank v eurozóně přežívá nejhorší den od krachu trhu po vypuknutí pandemie onemocnění Covid-19 v březnu 2020, přičemž do 13:40 SEČ klesl až o 8,6 procenta, čímž vymazal všechny své zisky za rok 2022.
Pro obavy o dodávky energií do Evropy prudce rostou ceny zemního plynu a ropy. Ropa Brent prolomila psychologickou hranici 100 dolarů za barel a kolem čtvrtečního oběda její cena přesáhla 104 dolarů. Ropa je nejdražší od roku 2014, proto lze očekávat další zvýšení cen benzinu a nafty na našich čerpacích stanicích. Evropské ceny zemního plynu rostou o více než čtvrtinu a dosáhly ve čtvrtek na oběd hodnotu 117 eur za MWh. Ráno bylo zdražování plynu nejsilnější – až o 41 procent.
Slovensko má v současnosti dostatečné zásoby plynu, ropy i jaderného paliva. Řekl to ve středu po jednání vlády ministr hospodářství Richard Sulík. Resort hospodářství už podle ministra zvažuje řešení na nadcházející období, kdy by se měly zásobníky začít připravovat na další topné období. Pokud by došlo k přerušení dodávek ropy, má Slovensko zásoby na 90 dní a podle Sulíka lze dopravit na Slovensko ropu i přes jižní ropovod Adria. Stejně tak mají Slovenské elektrárny v současnosti dostatek jaderného paliva pro atomové elektrárny a podnikají kroky, aby se zásoby paliva ještě zvýšily. Resort hospodářství má podle ministra připraven scénář pro případ přerušení dodávek surovin z ruské federace, ale aktuálně podle něj žádné výpadky nehrozí.
Inflace v eurozóně se na začátku roku zrychlila a dostala se na nový rekord, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Index spotřebitelských cen v eurozóně v lednu meziročně stoupl o 5,1 procenta po zvýšení o 5 procent v předchozím měsíci, potvrdil Eurostat svůj rychlý odhad ze 2. února. Inflace v regionu se dostala na nejvyšší úroveň od zavedení eura v roce 1999.