1.7 C
Brno
Středa, 7 prosince, 2022

Marihuana

Nenechte si ujít

Minulý rok v Japonsku pro přestupky týkající se marihuany zatkli přes dva tisíce lidí. Co je překvapující – kontrola zajistila lidi, mezi nimiž byli mnozí obchodníci, podnikatelé, studenti univerzity, i domácí paní, lékaři, tenisté, sumo zápasníci a další. Ukazuje se, že marihuana se stala v Japonsku mnohem dostupnější drogou i pro obyčejné lidi a že si ji dokážou pořídit bez pocitů viny mnohem častěji, než před takovými dvaceti lety.

Od devadesátých let, kdy prudce vzrostl zájem o cestování mimo zemi, využívajíc vysoké hodnoty japonského jenu, mnozí mladí Japonci vycestovali a přivezli si domů kromě zážitků i zkušenost s kouřením marihuany a názor, že marihuana není až tak nebezpečná, jak se říká. Někteří cestovatelé si trochu marihuany také propašovali, jiní si ji kupují na černém trhu nebo v nočním klubu od dealerů.

Japonské právo je k marihuaně poměrně přísné, ale zákon o marihuaně, tedy zákon o kontrole konopí je starý, pochází z roku 1948. To je důvod, proč jsou v něm díry, bílá místa. Zakazuje přechovávání, obchodování a pěstování konopí, ale neříká nic o nezákonnosti přechovávání semínek. Je to proto, že semena jako taková neobsahují účinnou látku. To však umožňuje lidem prodávat a kupovat semena konopí přes internet beztrestně jako semínka okrasných rostlin. Pochopitelně, později si je objednatelé zasadí, pěstují doma na parapetu rostlinu a někteří lístky dále prodávají. V minulosti byli dealeři marihuany v bočních uličkách Tokia většinou jen cizinci, dnes prudce roste počet domácích dealerů.

Japonci, kteří mají k marihuaně pozitivní vztah, tvrdí: „Pokud vláda zakazuje marihuanu, měla by zakázat i kouření jako takové. Kouření cigaret a pití alkoholu jsou návykovější, než kouření marihuany. A jsou i škodlivější.“ Tyto názory jsou často založeny na příkladech ze zemí, které jsou k marihuaně liberálnější – Nizozemsko, Anglie, Španělsko, Kanada, Austrálie či Amerika. „Proč se to tam může a v Japonsku ne?“ Takto formulují otázku veřejně Japonci, kteří se zasazují za přehodnocení zákona o marihuaně. Kdyby prý bylo kouření marihuany dovoleno, lidé by nebrali tvrdé drogy jako heroin, který navíc způsobuje i infekční onemocnění, protože se při jeho aplikaci nepoužívají sterilní injekční stříkačky. Takový názor jsem slyšel od Nizozemců.

Japonsko však zastává naprosto opačný názor. Vychází z logiky, že pokud člověk začne užívat takzvané lehčí drogy, za jakou je považována marihuana, ty jsou později vstupní branou k užívání tvrdších drog, a proto je marihuana zákonem přísně zakázána. Toto se nazývá teorií vstupní brány.

Nedokážu posoudit efektivnost tohoto procesu, můžu jen z pozorování života kolem říci, že jsem ještě nikdy neviděl, ani jsem neslyšel o člověku, který by nekouřil tabák, nepil alkohol, případně neměl zkušenost s jinou návykovou látkou, jen by si občas zapálil marihuanu.

A než jsem psal tyto řádky, zjevila se na internetu nová zpráva, která hovoří o tom, že za přechovávání marihuany byl zadržen sedmapadesátiletý japonský hudebník.

- Reklama -časopis
- Reklama -PR články

Nejnovější články