6.3 C
Brno
Čtvrtek, 3 dubna, 2025

Alternativní způsoby investování: Které možnosti přinášejí lepší zhodnocení než klasické spoření?

Nenechte si ujít

Už dlouhá léta živíte spořící účet každou stokorunou, která vám zbyde navíc, a stále se vám nepodařilo dosáhnout zhodnocení, které by vám zaplatilo alespoň lístky do divadla? Pak je nejvyšší čas se zaměřit na rozšíření a zabezpečení svého investičního portfolia. Představujeme vám možnosti alternativních příležitostí pro zhodnocení vašich peněz.

Co si pod pojmem alternativní investice představit?

Pod pojmem „alternativní investice“ se nejčastěji ukrývá aktivita, kterou od sběratelství odděluje pouze tenká hranice. Jde totiž o investování do aktiv hodnotitelných na základě jejich jedinečnosti.

Tato aktiva jsou unikátní jak svými vlastnostmi a charakterem, tak tím, že jich ve světě existuje jen omezené množství. Investice tohoto druhu patří z největší části mezi dlouhodobé, protože jejich hodnota obvykle roste až v průběhu let. Úměrně se pak však snižuje míra rizikovosti selhání investice, což je dobrá zpráva pro každého investora.

V investičním portfoliu, tedy v onom balíčku všech vašich investičních projektů a příležitostí, byste měli mít alternativní investice zastoupené zhruba 10–15 %. To sice není moc, ale i tento díl je velmi důležitý kvůli diverzifikaci portfolia.

Alternativní investiční nástroje jsou totiž natolik stabilním nástrojem, že vaše investice mohou podržet i v momentě, kdy se trh s konvenčními způsoby zhodnocování otřásá v základech. Obrazu či diamantu ve vašem trezoru je úplně jedno, že se hroutí ekonomika. Na své hodnotě totiž díky své jedinečnosti a kvalitě nijak výrazněji neklesnou.

Příklady alternativních investičních nástrojů

  • Sběratelské předmětyInvestice do sběratelských předmětů znamená, že vynaložíte náklady na jejich koupi i údržbu. U naprosté většiny sběratelských předmětů totiž platí, že svou hodnotu získávají časem. Čím většího zhodnocení u těchto předmětů chcete dosáhnout, tím déle je tedy musíte schraňovat. A to samozřejmě v perfektním stavu. Nevyhnete se však ani pojištění a zabezpečení.Patří sem kupříkladu obrazy, mince, známky, alkohol, starožitnosti nebo třeba vozy.
  • Drahé kovyChcete-li investovat do zlata či stříbra, nemusíte je v dnešní době už nutně fyzicky kupovat, jako tomu bývalo. I tato aktiva, která neztrácejí na své hodnotě, se totiž v poslední době stále více přesouvají na virtuální burzovní platformy. Nákup drahých kovů již dokonce zprostředkovávají i některé internetové banky.
  • NemovitostiAť už jde o zemědělské či stavební pozemky, lesní půdu, chalupu, hotel, rodinný domek nebo třeba garsonku, nemovitosti jsou skvělým způsobem, jak zabezpečit růst svých peněžních prostředků. Ve většině případů jde o dlouhodobější investice. Čas i náklady vynaložené na udržování a zajišťování nemovitostí i půdy se vám však jistojistě vrátí.U investování do nemovitostí lze navíc využít možnosti financování hypotečním úvěrem, na jehož splácení, v případě, že nemovitost pronajmete, můžete využít peněz z nájemného.
  • KomodityMezi vzácná aktiva, do nichž se vyplatí za účelem zhodnocení vložit peníze, patří také komodity. Většinou se jedná o zemědělské produkty či přírodní zdroje. Mezi komoditami tohoto druhu tedy nalezneme plyn, ropu nebo třeba průmyslové kovy.Tato aktiva taktéž nejsou nijak zvlášť citlivá na ekonomické a tržní propady, a proto patří mezi vhodné způsoby, jak rozšířit, diverzifikovat a zabezpečit investiční portfolio.

Výhody a nevýhody alternativních investic

Inflace a ekonomicky velmi turbulentní období, které, jak se zdá, hned tak neskončí, si za rukojmí vzaly většinu světa. A to se pochopitelně odrazilo i na trhu s klasickými investičními nástroji. Proto nastalo to správné období pro rozšiřování investičního portfolia o alternativní druhy zhodnocování.

Jejich výhodou je pouze minimální riziko toho, že se vám zhodnocování nevyplatí. I v případě, kdy by došlo k propadu hodnoty, což se stává velmi ojediněle, se tak však nestane o více, než 10 %.

Nevýhodou alternativních investic je skutečnost, že chcete-li investovat jako samostatný investor a mít tak celé aktivum i s právy o něm rozhodovat pro sebe, budete se muset plácnout přes kapsu. Aktiva, která jsou předmětem alternativního investování, jsou totiž velmi hodnotná.

Některým investorům také nesedí, že zhodnocení jejich vkladu nepřijde jako blesk z čistého nebe, ale že si na něj budou muset počkat. A to často desítky let.

Investice do umění už rozhodně nejsou doménou bohatých

V poslední době se v oblasti alternativních investic staly oblíbené takzvané podílové certifikáty. Díky nim se na investování do uměleckých a sběratelských předmětů může prostřednictvím různých platforem podílet mnohem širší spektrum investorů.

S trochou nadsázky by se tak dalo říci, že kousek díla Warhola nebo třeba Banksyho si může pořídit i ten, komu s nájmem každý měsíc pomáhá pokoutná půjčka bez registru. Následně je s certifikáty možné, podobně jako s cennými papíry, obchodovat na sekundárním trhu. V České republice je díky moderní investiční platformě Portu Gallery dokonce možné investovat do automaticky spravovaných portfolií již od částky několika málo korun.

Na internetu si můžete vybrat, do kterého aktiva chcete své finanční prostředky vložit. Nejčastěji jde o obrazy, mince, známky, vozy, diamanty a alkohol. Jakmile se investoři složí na předem určenou sumu, která zahrnuje i náklady na několikaletou péči o daný sběratelský předmět, platforma rozdá investorům podílové certifikáty. Všichni investoři pak rozhodují o možnostech odkupu aktiva, a tedy i výši zhodnocení.

K prodeji může v některých případech dokonce dojít i před dovršením investičního horizontu.

- Reklama -časopis
- Reklama -PR články

Nejnovější články