Čt

Česká spořitelna a želvy – jde to dohromady?

instituce-csas.jpg
foto: Česká spořitelna

 Po přečtení titulku zřejmě každého čtenáře napadne, co je to za hloupost. Jaké spojení může mít tato banka se zvířetem, jako je želva? Začala snad sponzorovat nějakou v zoologické zahradě? Samá voda! Když roku 2006 uhynula v ZOO v australském Brisbane želva jménem Harrieta, bylo jí údajně 176 let.

Narodila se totiž okolo roku 1830 na Galapágách a s pomocí legendárního sira Darwina se dostala až do tamní ZOO. Pamatovala tudíž obě světové války, velkou hospodářskou krizi i počátky automobilismu. Kdyby však mohla mluvit, ani ona by nemohla tvrdit, že si vzpomíná na založení České spořitelny. Jen mezi nejstaršími želvami, které se údajně dožívají okolo dvou set let, by bylo teoreticky možné najít pamětnice zrodu této banky.

Česká spořitelna – banka s bohatou historií

Počátky této bankovní instituce spadají totiž až do časů císaře Františka I. do roku 1825, kdy sám tento panovník přispěl nemalou částkou k upisování jejího základního fondu. Pod názvem Česká spořitelna bychom ji však ještě tenkrát nenavštívili. Její název byl o poznání složitější, a to Schraňovací pokladnice pro hlavní město Prahu a pro Čechy. Naši předci jí položili opravdu dobré základy, o čemž svědčí skutečnost, že přežila nejen pád Rakouska Uherska, ale později i zánik První republiky a dobu komunismu, aby se mohla rychle rozvíjet i v dnešní době.

CSAS v současnosti

Klíčovým mezníkem v novodobé historii této banky se stal rok 2000. V tomto magickém roce se CSAS stala součástí Erste Group, což je jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů finančních služeb v celé střední a východní Evropě. O tom, že se jednalo o velmi dobré rozhodnutí, svědčí fakt, že dnes zaujímá tato banka vedoucí pozici na českém trhu s více než pěti miliony klientů. Toho by se Darwinova želva jistě v první polovině 19. století nenadála.

 

Sdílej článek
na Facebooku

TIP: Rychlá půjčka

10:49 Dagmar napsala vzkaz pro Alexandra Pospíšila
19:28 Ilona napsala vzkaz pro Jaromíra Jágra
20:34 Jiřina napsala vzkaz pro Miroslava Kadeřávka
19:22 Stanislava napsala vzkaz pro Alexandra Schwarzenbergera
9:23 Jana napsala vzkaz pro Petra Čápa
Internetové stránky používají soubory cookie. Použitím této stránky souhlasíte s pravidly používání cookie. Více informací zde.